http://upload7.ir/viewer.php?file=51482330458931977996.png
آمار سایت

تعداد مطالب : 20
تعداد نظرات : 2
بازدید امروز : 6
بازدید دیروز : 46
بازدید این هفته : 52
بازدید این ماه : 702
کل بازدیدها : 54781
خروجی فید امروز : 0
ورودی گوگل امروز : 0
میانگین ارسال روزانه : 0.01
میانگین نظرات روزانه : 0.00
افراد آنلاین : 2 نفر
تبادل لینک با 3 سایت
زمان لود صفحه : 0٫154 ثانیه

Archive for فوریه, 2014

هنر نمایی ورزشکاران زورخانه مبعث در صبحگاه مشترک نیروهای مسلح در یزد

 همزمان با هشتمین روز از دهه مبارک فجر صبحگاه مشترک نیروهای مسلح استان یزد با حضور  آیت الله ناصری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، سردار اکبر فتوحی فرمانده سپاه الغدیر استان یزد، سردار منوچهر امان اللهی فرمانده نیروی انتظامی استان یزد، سردار میرحسینی فرمانده آموزشگاه آیت الله خاتمی یزد، سردار هدایتی فرمانده آموزشگاه شهید صدوقی یزد، خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران استان و دیگر مسئولان استانی در محل ستاد سپاه الغدیر استان یزد برگزار شد.ورزشکاران زورخانه مبعث یزد با هنر نمایی مرشد پیشکسوت وارزنده جناب اقای رمضانی در این مراسم به هنرنمایی پرداختند.mosalah-fajr92 (17)

تیم زورخانه‌ای بسیج سپاه الغدیر یزد تجلیل شد اعضای تیم زورخانه ای بسیج سپاه الغدیر در پی کسب کاپ اخلاق در مسابقات قهرمانی بسیج در کردستان مورد قدردانی و تجلیل قرار گرفت.

زورخانه ای

به گزارش خبرنگار حوزه ورزشی پایگاه اطلاع رسانی سپاه الغدیر، طی مراسمی تیم زورخانه ای بسیج سپاه الغدیر توسط مرکز تربیت بدنی سپاه الغدیر یزد مورد قدردانی و تجلیل قرار گرفت.

این مراسم که در زورخانه مبعث یزد برگزار شد مسئول مرکز تربیت بدنی سپاه الغدیر یزد با تأکید بر الگوپذیری ورزشکاران از ائمه ی اطهار(ع) خصوصاً حضرت علی(ع) گفت: اخلاق نیکو و منش پهلوانی رمز موفقیت قهرمانان است.

مهدی میرجلیلی از زحمات مرشد رمضانی به خاطر تربیت ورزشکاران با اخلاق و همچنین اعضای تیم زورخانه ای به خاطر کسب کاپ اخلاق در مسابقات قهرمانی بسیج در کردستان قدردانی کرد.

گفتنی است رقابت‌های هنرهای فردی و ورزش‌ های تیمی زورخانه‌ای جام طریق‌ القدس بسیج کشور به مدت ۳ روز در آذر ماه سال جاری به میزبانی مجموعه ورزشی آزادی سنندج برگزار شد که تیم یزد کاپ اخلاق این دوره از مسابقات را از آن خود کرد.

منبع:خبرگذاری سپاه الغدیر استان یزد

کلیپی زیبا از هنرنمایی ورزشکاران زورخانه مبعث سپاه الغدیر استان یزد

 

کلیپی زیبا از هنرنمایی ورزشکاران زورخانه مبعث سپاه الغدیر استان یزد باهنرمندی مرشد ارزنده وپیشکسوت جناب آقای رمضانی

گلچینی از فرمایشات امام خمینی (قد سره ) و مقام معظم رهبری در خصوص وزش پهلوانی وزورخانه

???? ?? ???? ???? ????????? ? ???? ???????گلچینی از فرمایشات امام خمینی (قد سره ) و مقام معظم رهبری

در خصوص ورزش پهلوانی و زورخانه ای

امام خمینی ( قد سره )   :

من می دانم ورزشکاران در گود زورخانه یاد خدا هستند ، یاد امیر المومنین (ع) هستند . تقویت کنید یاد خدا ، تقویت کنید یاد مولا را .

مقام معظم رهبری :

• ورزش باستانی  یک تاریخ است برای ما ،  یک ورزش نیست ، یک فرهنگ است .

• ورزش باستانی یک گنجینه فرهنگی و تاریخی است .

• ورزش باستانی کشورمان یک تاریخ و یک فرهنگ محسوب می شود .

• این ورزش اصالتاً ایرانی است و از تاریخ برای ما به یادگار مانده است .

• این ورزش مربوط به سابقه و فرهنگ گذشته ماست .

• خود ورزش باستانی را شما نگاه کنید همه اش خدا و دین است .

• ورزشی است که با حرکاتش اسم خدا را می آورند و  تسبیحات اربعه می گویند. این ورزش ارزش دارد خیلی قیمت دارد . این فرق می کند با ورزشی که اول تا آخرش هیچ ذکر خدا نیامده.

• از همه مهمتر آن روح معنوی ، عرفانی را که در این ورزش هست حتماً حفظ کنید .

• چرخ ورزشی است هم بهداشتی ، هم مفرح و هم برای زیبایی اندام بسیار مفید است . چرخ را در دنیا  باب کنید . دنیا خبر از چرخ ندارد .

• اصلاً گود تقدس دارد .

• ورزش باستانی خدایی است .

• در ورزش باستانی و پهلوانی گذشته ایران جوانمردی و مردانگی رایج و معروف بوده است .

• پهلوانی در تاریخ گذشته ما توام با گذشت ، فداکاری ، مردانگی و جوانمردی بوده است . برای همین احیای روح جوانمردی هم که هست باید این فرهنگ را رشد دهیم .

• برای رشد سنتها و خصلتهای ویژه پهلوانی که همان دیانت و جوانمردی است باید زورخانه ها حفظ و تقویت شود .

• جوانها را بکشید ، بیاورید و تربیت کنید . البته ابتکارات را هم وارد کنید .

• این ورزش باید احیاء و رونق داده شود ، برای جوانان جذاب گردد .

• بیایید این ورزش را که با کمتر ورزشی در دنیا قابل مقایسه است زنده و احیاء کنید .

• ورزش های خودتان را به شکلی علمی و صحیح تکمیل کنید اما تار و پودش را به همان شکل قدیمی نگه دارید .

• چرا ما سنگ گرفتن را باب نکنیم . بیایید اینها را در دنیا معرفی کنید .

• بیایید میل را باب کنید . میل بازی هم زیباست ، هم تردستی در آن است و هم ورزش ویژه ایرانی است .

 

متن کامل فرمایشات امام خمینی (قد سره ) و مقام معظم رهبری

در خصوص ورزش پهلوانی و زورخانه ای

 امام خمینی ( قد سره ) :

• من می دانم ورزشکاران در گودهای زورخانه یاد خدا هستند ، یاد امیر المومنین ( علیه السلام ) هستند . تقویت کنید یاد خدا را ، تقویت کنید  یاد مولا را .

• این قدرت وقتی با ایمان باشد ، وقتی که زورخانه با قرآن باشد ، پشتوانه یک ملت است .

• پهلوانها از سابق ایام که در زورخانه ها ورزش می کردند  توجه خاصی به اسلام داشتند ، مخصوصاً در صحبتهاشان ، در کارهاشان  ، همه با ذکر خدا و ذکر امیر المومنین( ع ) – توأم بود. از قدیم ورزشکاران ایران به یاد خدا و علی (علیه السلام ) بودند و این از برجستگیهای آنان بود .

مقام معظم رهبری :

• ورزش باستانی کشورمان یک تاریخ و  یک فرهنگ   محسوب   می  شود که  در طول سالیان با جوانمردی ،گذشت و ایثار عجین شده است .  برای رشد سنتها و خصلتهای ویژه پهلوانی که همان دیانت و جوانمردی است  باید زورخانه ها در کشور با برخورداری از آخرین پیشرفتهای علمی و تکنیکی حفظ و تقویت شود . بیایید این ورزش را با جزئیات آن که بسیار متین و با وقار است و با طراوت روحانی که پس از یک دست ورزش باستانی کامل به انسان دست می دهد و با کمتر ورزشی در دنیا قابل مقایسه است را زنده و احیاء کنید…

• محیط معنوی ، همان محیط پهلوانی دیرین ورزشکاران قدیمی خود ما است ؛ آنهایی که وقتی وارد گود ورزشی می شدند ، خاک گود را   می بوسیدند ، آنهایی که همیشه ورزش را با  نام  خدا شروع می کردند و با نام خدا تمام می کردند – با بسم ا… شروع می کردند و با دعا تمام می کردند.

• ورزش باستانی ورزش بسیار خوب و مهمی است . این ورزش را ادامه دهید و پیش بروید.

•    من البته خودم یک ورزشکار نیستم و اساسا برای ورزشها هم سخت است که یک ورزش را به ورزش دیگری ترجیح بدهند ، بالاخره ورزشها هر کدام معنی و مفهوم و منظور خاصی دارند و خیلی آسان نیست که انسان بگوید کدام ورزش ترجیح دارد بر کدام ورزش . من هم نمی خواهم و در نظر ندارم این را بیان کنم. اما می خواهم بگویم که ورزش باستانی یک تاریخ است برای ما . یک ورزش نیست ، یک فرهنگ است . یعنی چند هزار سال سابقه تاریخی و فرهنگی دارد . حالا چه کشتی که سمبل و به اصطلاح به قول ورزشکارها میاندار ورزش باستانی بوده و مظهر پهلوانی بوده و چه بقیه ورزشها و انواع کارهایی که در مجموعه ورزشهای باستانی می گنجد . همه اینها یک بار فرهنگی و گنجینه فرهنگی –  تاریخی دارد که بسیار بسیار ارزشمند است.

• اولاً در ورزش باستانی و پهلوانی گذشته ایران جوانمردی و مردانگی رایج و معروف بوده است . همین پوریای ولی معروف که از شعرای برجسته ما و سبک هندی است یک شاعر بسیار خوبی بوده است . منتهی هم شاعر بوده ، هم پهلوان و جوانمرد . و این جوانمردی معروف پوریای ولی که در همان میدان که این پهلوان عزیزمان ، با یک نفری روبرو می شود و به خاطر اینکه دل او یا مادر او نشکند ، خودش را در مقابل حریف به خاک می اندازد . یعنی خودش را شکست می دهد ، این همان شکست نفس است . همین عرفای بزرگ ما که اینها به عنوان عارف و شخصیت برجسته شناخته شده اند علتش همین بود که منیت خودشان را لگدمال کردند . یکسال است همه منتظرند که ببینند چه کسی می برد ، یکعده بر علیه یک پهلوان شعار می دهند ، یک عده علیه حریفش . همه هم می دانند که پوریا حتما برنده است . که واقعاً برنده هم هست . اما برای اینکه دل یک نفر نشکند ، شکست می خورد . این واقعاً کار عظیمی است . اما اگر یک رئیس جمهور مثلاً ریاست جمهوری خودش را بدهد به یک نفر دیگر . این را مقایسه کنید ببینید مثل آن حرکت پوریای ولی حساب می شود ؟ من نگاه می کنم می بینم ، نه ! کار پوریا مهمتر است ، اگر یک ثروتمندی ثروت خودش را بخواهد بدهد به یک کس دیگر . فکر می کنم که آیا مثل حرکت پوریا می شود ، می بینم نه ! حالا ممکن است شما بگویید این افسانه است . اولا افسانه نیست . گیرم هم افسانه باشد ، اما حقیقتی را به دنبال خود دارد که نشان می دهد که پهلوانی در تاریخ گذشته ما توام با گذشت ، فداکاری ، مردانگی و جوانمردی بوده است . ما برای همین احیای روح جوانمردی هم که هست باید این فرهنگ را رشد بدهیم . این کجا ، یا آن بازیکن کجا که برای این که آن یکی  … و دنده اش هم می شکند . این درست نقطه مقابل آن است . این نکته ای است که جوانمردی با پهلوانی گذشته ما آمیخته است ، بعد تدین پهلوانان  ما است .

• سید حسن رزاز و … که پهلوانهای جوان ما حتماً شرح حال اینها را در کتاب ها و مجلات خوانده اند اگر هم می آید نخوانده اند باید بخوانند . شرح حال اینها را شماها بگردید  و پیدا کنید . شما که حالا ورزش باستانی می کنید ، اینها چهره های معروف ورزش باستانی هستند که در طول تاریخ گذشته حضور داشتند . ببینید و معلوم کنید که اینها که بودند و چکار کردند . اینها مردان متدینی بودند .

• دوم اینکه تا رو پود ورزش باستانی و عالم پهلوانی تدین بوده است . البته در این اواخر خراب شده بود ، ما دیده بودیم بعضی ها را آدمهایی غرق در آلودگی هایی شده بودند که در فرهنگ غربی بود . آخوندش هم همینطوری شده بود ، یا تحت تأثیر قرار گرفته بود پهلوانش هم همینطوری بود . اما در گذشته مردمان واقعاً برجسته ای بودند . خود  ورزش باستانی را شما نگاه کنید ، همه اش خدا و دین است .

وقتی یک باستانی کار وارد گود می شود خاک گود را می بوسد . می خواهد از گود بیرون بیاید باز هم خاک گود را می بوسد. اصلاً گود تقدس دارد .

• هیچ مرشدی در ایران نیست که خواندنش را با بسم ا… و با نام خدا شروع نکند . هیچ مرشدی نیست که در شهرهایی که  می خواند و ورزشکارها در گود فعالیت می کنند شعری در وصف ائمه اطهار و (( ملکا ذکر تو گویم )) و … مدح و ثنا و مناجات را نخواند . در مشهد دیده بودم . شماره هایی که می کردند برای ورزشکارها برای سنگ و یا شنا شمارش ها به نام خدا بود : یک هست ا… ، دو نیست خدا ، سبب ساز کل سبب ، چاره ساز بیچارگان ، پنج تن آل عبا ، شش طاق عرش اعلا و … قبله هفتم ، امام هشتم و … از همین قبیل . از اول تا آخر می شمرد ، ده تا ، بیست تا ، و … همه اش اسم خدا و امام عرش و … اینها ارزش دارد . یا دسته جمعی ورزش می کردند با ذکر خدا . به هر حال ورزشی است که با حرکاتش اسم خدا را می آورند و تسبیحات اربعه می گویند . این ورزش ارزش دارد ، خیلی قیمت دارد . این فرق می کند با آن ورزش که هیچ ذکر خدا هم ، نیامده ، اما … ورزش باستانی خدایی است .

• عرض کردم من از لحاظ ورزشی قضاوتی نمی کنم ، حالا بالاخره آن کسی که ورزش باستانی کار می کند معتقد است که این بهتر است . کسی که ورزش دیگری می کند معتقد است که آن بهتر است . آنها ، اینها را قبول ندارند یا اینها ، آنها را ، وارد این مقوله نمی شویم . خوب ، مال اینها برای خودشان خوب است مال آنها برای خودشان . هر کسی برای هر چیزی علاقه ای دارد . از لحاظ ماهیت ورزشی اش من کاری ندارم ، اما از لحاظ ماهیت انسانی ، اخلاقی و دینی اش ، زوخانه ها جالبند . البته زورخانه مجموعه ای از آدم است . می تواند فاسد هم باشد . از قدیم هم زورخانه های ناباب بوده ، اینکه در زورخانه ها فساد و نابابی نمی شود . ، نه خیر ، می شود مثل همه مجموعه ها . در مسجد هم ممکن است نابابی باشد . اما طبیعت زورخانه طبیعت نابابی نیست .آنهایی هم که مشغول فعالیت در این ورزش هستند قدرش را باید خیلی بدانند.  جوانها را بکشید . بیاورید و تربیت کنید . البته ابتکارات را وارد کنید .

• امروز اینهمه رشته های ورزشی در دنیا به وجود آمده ، ورزش ها یی که بعضیهایش صد سال پیش نبوده ، بعضی هایش پنج سال پیش و بعضی هایش ده سال پیش نبوده که روز به روز ورزشهای جدیدی به وجود می آید ، هر کدام از اینها هم تجربه ای دارد ، ما خودمان را از آنها غافل نگه نداریم .

ورزشهای خودتان را به شکلی علمی و صحیح تکمیل کنید ، اما تار و پودش را به همان شکل قدیمی نگه دارید . همان شنا و همان میل و همان چرخ و همان کار پا و همان نرمش را نگه دارید . منتهی کامل و صحیح اش کنید ، علمی و تکمیلش کنید . و این چهار چوب هم انشاء ا… حفظ بشود . از همه مهمتر آن روح معنوی ، عرفانی را که در این ورزش هست حتماً حفظ کنید . و این بیشتر کار مرشدها است . آنی که در سردم می نشینید . در حقیقت واقعاً همان ‘ مرشد ‘ است . فقط این نیست که ضربی بزند و در گود به هوای دست او پا عوض کنند . نه ، واقعاً او مرشد است و اینها را ارشاد می کند . شعری که او می خواند  در مغز اینها جا می گیرد . آن شعر می تواند خوب باشد . می تواند بد باشد . می تواند با وقار و متانت باشد ، می تواند نباشد . می تواند به آدم حسابی اهتمام کند و می تواند به آدم رذلی اهتمام کند ، همه این کارها دست مرشد است.

تأکید به مسئولین در خصوص ورزش باستانی :

• من به مسئولین ورزشی توصیه کردم ، باز هم توصیه می کنم که چندین رشتة ورزشی مناسب را که از نظر منطق و فرهنگ ما معنا و مضمون دارد انتخاب کنید و روی آن سرمایه گذاری کنید ؛ منظورم فقط سرمایه گذاری مادی نیست ؛ سرمایه گذاری معنوی ، یعنی همت و مدیریت به خرج بدهید و تلاش لازم و گزینشهای خوب بکنید ، تا جوانان ما میدان پیدا کنند و در این رشته های ورزشی ، در دنیا سر آمد شوند . بعضی از این ورزشها ، ورزشهای اصالتاً ایرانی است ، که از تاریخ ما برای ما به یادگار مانده است – مثل همین شاخه های ورزش باستانی .

• عاقلانه این است که هر ملتی آنچه را که خودش دارد دو دستی بچسبد و حفظ کند و آن را کماً و کیفاً افزایش دهد ؛ و آنچه را ندارد،به دست بیاورد و کسب کند . آنچه که ما در ورزش داریم چیزهای زیادی است . ما خیلی ورزش بومی داریم که متأسفانه در طول سالهای قدیم  کوتاهیهای زیادی در معرفی ورزشهای بومی ما شده است.

ورزشهایی که مربوط به سابقه و فرهنگ گذشتة ماست  متأسفانه مهجور است و دست خود ما نیست .

فرض کنید هالتر زدن خوب است . چرا سنگ زدن نباشد ؟ سنگی که ما در باشگاهها  بر می داریم ،  به تعبیر خود زوخانه دارها سنگ میگیریم .

اهمیت نوآوری و فناوری در ورزش باستانی : 

• شاید کارهای دیگر و بیشتری ، هست که می شود اینها را انجام داد ، تمرین کرد ، فنونی را به ورزش باستانی معمول اضافه  کنید . فنون و حرکاتی که امروز در ورزش باستانی است یک دفعه به وجود نیامده است . کسانی که  توانایی جسمی داشتند و وارد بودند بتدریج این فنون و حرکات را به وجود آوردند .

فرض بفرمایید شما چرخ زدن را مثلاً به این شکل خاص انجام می دهید ، شاید به شکلهای دیگر هم بشود فکر کرد و انجام داد ، یا راهی پیدا کرد و کارهای دیگری به وجود آورد .لابد در بین شما چنین نوآورهایی هست. در اینجا شاید کسانی از شما نخواهد نوآوریها را بروز دهند ، چون شرایط آماده نیست و ما گود مناسبی که آقایان بخواهند هنر نمایی کنند  نداریم. بر حسب کیفیت مورد امکان خودتان و متناسب با وضع جسمانیتان  بر آنچه که هست اضافه کنید .من حتی یک وقت سفارش کردم و گفتم که ورزشهای بومی مان را علمی کنید .

ما می توانیم اینها را قانونمند و علمی کنیم و با نظام و ضابطه ، جوانهایی را که به این رشته ورزشی شوق دارند ، پیش ببریم . البته هر ملتی می تواند ورزش بومی خود را بازیابی کند .

ضرورت توسعه بین المللی ورزش باستانی :

• ورزشهای زورخانه ای ، ورزشهای خوبی است ؛ اینها می تواند در دنیا مطرح بشود .یک روز همین ورزشهایی که ژاپنیها دارند در دنیا شناخته شده نبود ؛ اینها را کسی نمی شناخت ؛  مخصوص خود آنها بود . البته امروز جزء ورزشهای درجه یک دنیاست . چه دلیلی دارد ورزشی که شما دارید و ما ل شماست این طور نشود و پیش نرود ؟

 اگر ما روی بعضی از ورزشهای دیگر هم مثل … ورزشهای باستانی ، کا ر ، سرمایه گذاری و نوآوری می کردیم ، امروز مثل کشتی در دنیا مطرح بودیم . ما هم داریم و می توانیم این کارها را بکنیم .

چرا ما سنگ گرفتن را باب نکنیم ؟ بیایید اینها را در دنیا معرفی کنید . بیایید میل  را  باب کنید . میل بازی ، هم زیباست ، هم تردستی در آن است و هم ورزش ویژه  ایرانی است . شما ببینید چرخ  ورزشی است هم بهداشتی ، هم مفرح و هم برای زیبایی اندام بسیار مفید است .  چرخ را در دنیا باب کنید . دنیا از چرخ خبر ندارد .

سایر فرمایشات  :

• ورزشکاران عزیر ، انشاالله که خسته نباشید . آقای مرشد هم انشاالله خسته نباشند ، دست و پنجه شان درد نکند ، همه تان انشاالله موفق باشید . خیلی خوب ورزش کردید ، ما لذت بردیم از اینکه دیدیم شما جوانهای با همت و قوی بحمد الله – با اینکه شرایط هم اینجا آماده نیست ،  نه یک گود درستی هست ، نه یک زمین درست و حسابی– توانستید بحمد الله یک ورزش خوب و کاملی انجام بدهید .

• اما بالاخره برای اجراء در رادیو خوب است . می دانم که با آن ضرب آقای شیر خدا ، کسی در  خانه اش ورزش نمی کند . نمی شود هم ورزش کرد و هم به بقیه کارها رسید . ولی بالاخره ، برنامه خوبی است . بخصوص که ورزش ایرانی است ؛ و زنده نگاه داشتن آن خیلی خوب است . منتها هر چه برنامه را بهتر و زیبا تر اجراء کنید ، به نظر من ، مقصود نزدیکتر خواهد شد .

زورخانه مبعث یزد

به مناسبت هفته وحدت ومیلادپیامبر اعظم وامام جعفرصادق مراسمی در زورخانه پوریای ولی میبد با حضور ورزشکاران زورخانه مبعث یزد برگزار گردید. در این مراسم جناب آقای آتشی رییس هییت زورخانه ای میبد به همراه چند تن از اعضای هییت شهرستان میبد وجمعی از پیشکسوتان میبد و یزد برگزار گردید. اجرای ورزش زورخانه ای توسط ورزشکاراران زورخانه مبعث و پوریای ولی میبد وهنر نمایی مرشد پیشکسوت وارزنده جناب آقای رمضانی زینت بخش این مراسم بود. دوازده زورخانه میبد در این مراسم حضور داشتند.

تغیر زبان
    Translate to:


51482330458931977996.png